Home / Lajme / Maqedoni: moti gjatë javës së ardhshme

Maqedoni: moti gjatë javës së ardhshme

Vendi ynë edhe gjatë javës së ardhshme do të vazhdojë të mbetet nën ndikimin e kushteve pothuaj të ngjashme meteorologjike, me ditët e fundit. Do të mbajë mot i vranët dhe me shi, por edhe me intervale me diell.

Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, vranësirat gjatë ditë së mërkurë parashihen të sjellin shi të intensitetit mesatar deri të lartë.

Në fushat barike pritet të ketë rënie të lehta, Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 3-7 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 12-22 gradë Celsius, përcjell Telegrafi.

Indeksi UV do të jetë në vlera të rritura, ndërsa kushtet biometeorologjike dhe agrometeorologjike do të jenë të favorshme për shkak të numrit të mjaftueshëm të orëve me diell dhe reshjeve të fundit.

Do të fryjë erë kryesisht nga juglindja herë-herë me vrull, shpejtësia maksimale në veri të Dukagjinit mund të arrijë deri 20 m/s, ndërsa pjesa më e madhe e rrafshit të Kosovës, shpejtësinë e erës mund ta arrijë deri 12 m/s. /Telegrafi/

Similar Posts

%d bloggers like this:
Close Bitnami banner
Bitnami