Home / Ekonomi / Euro po rritet dhe dollari po bie, pse?

Euro po rritet dhe dollari po bie, pse?

Në tregjet botërore, vlera e dollarit ndaj një seti monedhash ra javën e kaluar, për herë të dytë me radhë, ndërsa euro u rrit ndjeshëm falë propozimit të Komisionit Evropian për të ndihmuar ekonominë.

Indeksi i dollarit, i cili tregon vlerën kundër gjashtë monedhave të tjera kryesore botërore, ra 1.5 përqind javën e kaluar, në afërsisht 98.30 pikë.

Në të njëjtën kohë, kursi i këmbimit të euros ndaj dollarit u rrit 1.8 përqind, në 1,100 dollarë, niveli më i lartë që nga fundi i marsit.

Kundër monedhës japoneze, dollari u rrit me 0.2 përqind në 107.80 jen. Euroja po rritet për javën e dytë me radhë

Rritja e euros ndaj dollarit po ndodh për javën e dytë me radhë, duke arritur nivelin më të lartë në dy muaj, falë njoftimit të masave që duhet të stimulojnë rimëkëmbjen e ekonomisë së Bashkimit Evropian nga kriza e koronës.

Komisioni Evropian të mërkurën propozoi një instrument të rimëkëmbjes ekonomike prej 750 miliardë eurosh dhe një Kornizë Financiare Shumëvjecare(MFF).

Instrumenti përbëhet nga 500 miliardë euro në grante për Shtetet Anëtare dhe sektorët më të goditur më shumë dhe 250 miliardë euro që do të jepen si kredi të buta.

data-full-width-responsive=”true”>

Dollari, nën presion nga tensioni Kinë-SHBA

Nga ana tjetër, dollari ka qenë nën presion gjatë gjithë javës për shkak të rritjes së tensioneve midis SHBA dhe Kinës pasi parlamenti kinez miratoi të enjten një ligj të sigurisë kombëtare në Hong Kong, në përgjigje të protestave të mëdha të vitit të kaluar në atë ish-koloni britanike.

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo tha se “ky vendim katastrofik nga Kina është vetëm i fundit në një listë të gjatë lëvizjesh që dëmtojnë rrënjësisht autonominë dhe liritë e Hong Kongut”.

Mediat shkruajnë se autoritetet amerikane po shqyrtojnë mundësinë e vendosjes së sanksioneve të ndryshme kundër zyrtarëve kinezë, sektorëve të biznesit dhe institucioneve financiare.

SHBA do të fillojë procesin e heqjes së shtrëngimeve nga tregtia që gëzon Hong Kongu, njoftoi të premten Presidenti Trump. Hong Kongu nuk është aq autonom sa të jetë në gjendje të justifikojë statusin e veçantë të dhënë në atë territor që kur u kthye në Kinë, tha presidenti amerikan.

Për më tepër, Trump dhe qeveria e tij kritikojnë Kinën çdo herë se s’ka bërë sa duhet për të frenuar përhapjen e virusit, ndërsa Kina thotë se nuk do të përmbahet nga tensionet në rritje. /tesheshi

data-full-width-responsive=”true”>

Similar Posts

%d bloggers like this:
Close Bitnami banner
Bitnami