Home / Teknologji / Efekti COVID: Huawei kapërcen Samsung, bëhet lider në prodhimin e celularëve

Efekti COVID: Huawei kapërcen Samsung, bëhet lider në prodhimin e celularëve

18:40 | 30 Korrik 2020

“Kjo është hera e parë në nëntë vjet që një kompani tjetër përveç Apple ose Samsung ka mbizotëruar në tregun botëror,” tha Canalys të enjten.

Kompania ende po përballet me sanksione tregtare nga Shtetet e Bashkuara dhe regjistroi një rënie prej 27 përqind në dërgesat jashtë shtetit në tremujorin e dytë, sipas Canalys. Dominimi i saj në tregun kinez, megjithatë, ka çuar në një rritje prej tetë përqind të dërgesave shtëpiake.

Falë shërimit relativisht të shpejtë të Kinës nga pandemia, Huawei tani shet më shumë se 70 përqind të telefonave të saj celularë në tregun e brendshëm.

Edhe pse firma me qendër në Shenzhen njoftoi një rënie prej pesë përqind të shitjeve nga i njëjti tremujor i vitit të kaluar, konkurrenti i saj i Koresë së Jugut Samsung regjistroi një rënie shumë më dramatike prej 30 përqind të shitjeve, falë ndërprerjeve të furnizimit në tregjet kryesore si SHBA, Evropë dhe Brazil.

Huawei dërgoi 55.8 milion aparate në tremujorin e dytë, tha Canalys, ndërsa Samsung dërgoi 53.7 milion.

“Eshtë një rezultat i jashtëzakonshëm i parashikuar nga vetëm disa njerëz një vit më parë. Nëse nuk do të ishte për COVID-19, kjo nuk do të ndodhte,” tha analisti i lartë i Canalys Ben Stanton.

Similar Posts

%d bloggers like this:
Close Bitnami banner
Bitnami